Cumartesi
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
10°C | 20°C
Pazar
Çok Bulutlu
7°C | 21°C
Pazartesi
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
5°C | 22°C

Kentsel Dönüşüm Geliyor..

Kentsel Dönüşüm Geliyor..

KENTSEL DÖNÜŞÜM ONAYLANDI

İlçemizin Uzun Süredir Beklediği Kentsel Dönüşüm Sonunda Onaylandı

Narman Belediyesi’nin Camiisağır, Camiikebir ve Tuzla mahallelerimizde yapmış olduğu kentsel dönüşüm projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı. Narman Belediye Başkanı Sn. Yücel Ahmet İŞLEYEN’in, Kentsel Dönüşüm’ün ilçemize gelmesi için gerçekleştirmiş olduğu uğraş ve çabalar, sonunda neticesini buldu. Belediye Başkanı, resmi twitter hesabından paylaştığı twitte ‘Beş yıl boyunca azimle sürdürdüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarımız resmî gazetede yayımlandı.’’ diyerek, vatandaşlarımıza Kentsel Dönüşüm’ün onaylandığına dair müjdeyi verdi.

İşte Resmi Gazetede yayımlanan Karar,

2018/11263 Karar Sayılı onayda Erzurum ili, Narman ilçesi , Camikebir, Camisağır ve Tuzla mahalleleri sınırları içersinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve kordinatları gösterilen alanın riski alan ilan edilmesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 28/11/2017 tarihli ve 15384 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2 nci ve ek 1 inci maddelerine göre, 17/01/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır.

“Kentsel Dönüşüm” Ne Demektir?

Kentsel dönüşüm, son yıllarda oldukça fazla duyduğumuz bir kavram. Mayıs 2012’de kabul edilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile başlayan kentsel dönüşüm süreci, günümüzde de tüm hızıyla devam ediyor. Peki, çokça duyduğumuz bu kavram hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Bu yazımızda “Kentsel dönüşüm nedirkentsel dönüşüm neden önemlidirkentsel dönüşümün nedenleri nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Çarpık yerleşim ve riskli binalardan oluşan, altyapısı yetersiz bölgelerin, afet ve deprem risklerine karşı hızlı bir şekilde, halkın ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde kentsel planlama ilkelerine uygun olarak yenilenmesi faaliyetlerinin bütününe “Kentsel Dönüşüm” diyoruz.

Kentsel Dönüşüm Neden Gerekli?

Kentsel dönüşüm düzenlemeleriyle, doğal afetlerde çökme riski taşıyan yapıların risksiz hale getirilmesiyle olası büyük yıkımların önlenmesi amaçlanmaktadır. Dönüşüm uygulamalarıyla, can güvenliğinin yanı sıra kullanıcı konforu da arttırılacak, kente daha nitelikli bir yapı stoğu kazandırılacaktır. Yenilemeler yapı ve çevresinin katma değerini yükseltecektir. Ama burada asıl amacın, dönüştürülen yapılar ve alanlardan rant elde etmek değil, can ve mal güvenliğini sağlamak olduğu unutulmamalıdır. Kentsel dönüşümü sadece yapının yıkımı, yeniden yapımı ve bunun sonucunda elde edilecek rant olarak değil, bu süreçten etkilenen topluluğun, karşılıklı anlayış içerisinde ortak katma değer elde edebileceği bir sosyal dönüşüm süreci olarak da tanımlayabiliriz.

Başkan İşleyen, ''Doğu Anadolu'da Aziziye İlçesi ve Narman İlçesi İlke İmza Atmıştır.''

Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İŞLEYEN, ''Kentsel dönüşümün ilçemize gelişi, tüm hemşehrilerimize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımızın onayıyla ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının izni ile ilçemize gelen kentsel dönüşüm, Erzurum'un Yakutiye İlçesi ve Narman İlçesinde gerçekleştirilecektir. Narman halkı elbette herşeyin en iyisine layıktır. Bundan dolayı kendim ve ilçe halkımın adına, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'a, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ Beye ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.'' açıklamalarında bulundu.

Copyrigt © 2017 Narman Belediye Başkanlığı ® Yerel Yazılım ||ERZURUM Tüm Hakları Saklıdır